« Svibanj 2021 »

Dječji memorandum roditeljima

(Iz projekta "Health education" USA - Zdravstveno obrazovanje SAD)

·  Nemojte me razmaziti. Vrlo dobro znam da ne mogu imati sve što želim. Ja vas samo iskušavam.

·  Nemojte se bojati biti strogi. To mi se sviđa. Pokazujte gdje mi je mjesto.

·  Nemojte sa mnom na silu. To me uči da se jedino sila uvažava. Radije ću reagirati na uputu.

·  Nemojte biti nedosljedni. To me zbunjuje i tjera me na to da pobjegnem od svake obveze.

·  Nemojte obećavati. Možda nećete moći održati obećanje pa ću izgubiti vjeru u vas.

·  Nemojte vjerovati mojim provokacijama kad govorim i činim stvari samo da vas rastužim. Mogao bih pokušati doći do još koje "pobjede".

·  Nemojte se previše žalostiti kad kažem da vas mrzim. Ne mislim ozbiljno, ali bih htio da vam bude žao zbog onog što ste mi učinili.

·  Nemojte da se osjećam manjim nego što jesam. Zbog toga ću glumiti "velikog lafa".

·  Nemojte umjesto mene činiti stvari koje mogu učiniti sam. Zbog toga se osjećam kao beba, a mogao bih vas početi doživljavati kao sluge.

·  Nemojte me ispravljati pred drugima. Bit ću mnogo pažljiviji ako sa mnom razgovarate tiho i nasamo.

·  Nemojte o mom ponašanju diskutirati za vrijeme svađe. Ne znam zašto onda slabo čujem, a i nisam sklon suradnji. U redu je da se poduzmu potrebne mjere, ali diskusiju odložite za kasnije.

·  Nemojte da imam osjećaj kako su moje pogreške zapravo grijesi: Moram naučiti griješiti, a da se ipak ne osjećam zlim.

·  Nemojte stalno prigovarati. Ako to budete radili, morat ću se početi praviti gluh. Nemojte zahtijevati objašnjenja za moje ponašanje. Ponekad zbilja ne znam zašto sam nešto učinio.

·  Nemojte me štititi od posljedica. Moram učiti na iskustvu.

·  Ne odbijajte me kada tražim odgovor na normalna pitanja. Ako me odbijete, vidjet ćete da ću prestati ispitivati, a informacije tražiti negdje drugdje.

·  Nemojte mi govoriti da ste idealni i nepogrješivi. S takvima je teško živjeti.

·  Ne brinite zbog toga što smo malo zajedno. Važno je kako smo zajedno.

·  Nemojte zaboraviti da ne mogu odrasti bez razumijevanja i podrške - zaslužena pohvala ponekad izostane, ali prijekor nikad.

·  Upamtite više učim od primjera nego od kritike.

·  I pored svega mnogo vas volim. Volite i vi mene...